GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lockurna 12319262
*
nr 1231 9262
Lockurna
Asien, majolika. Höjd: 23
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 januari 2019
kl 18:03:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/1 17:56:05
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien keramik lockurna majolika
-
8331 Lockurna
Delft. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48
-
8079 Lockurna
Gustavsberg. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
1020 Lockurna
Wien, 1800-tal, (saknar lock). Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:52
*
Lockurna
nr 1231 9262
Lockurna
Asien, majolika. Höjd: 23
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 januari 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/1 17:56:05 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien keramik lockurna majolika
-
8331 Lockurna
Delft. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:48 -
8079 Lockurna
Gustavsberg. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07 -
1020 Lockurna
Wien, 1800-tal, (saknar lock). Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:52



